Conference Agenda

Conference Agenda

Agenda

May   27th

Registration

May   28th

MorningOpening   Ceremony, 1 talk

Afternoon3   talks

EveningWelcome   Banquet

May   29th

Morning3   talks

Afternoon4   talks

May   30th

Morning3talks

Afternoon4   talks

May   31st

Morning3   talks



Scientific Programs

Sunday, May 27

9:00- 22:00

Conference Registration, Lobby of the Crown   Plaza

Monday, May 28

Opening Ceremony

Location: Crowne International Ballroom III

9:00-9:55

Welcome Ceremony

9:55-10:10

Signing Ceremony of the Talent   Cooperation Agreement

10:10-10:40

Taking Group Photos

10:40-11:00

Tea Break

Morning Session

Host: Fumin Lei (   Institute of Zoology, Chinese Academy of Sciences)

Location: Pearl &   Agate Room

11:00-11:45

Speaker: Scott Edwards (Harvard University, Jiangsu Normal   University)

Title: Comparative genomics, the   anomaly zone, and the phylogeny of palaeognathous birds

12:00  Lunch Break  Location: Orchid Restaurant

Afternoon Session

Hosts: Fumin Lei, Scott   Edwards

Location: Pearl &   Agate Room

14:30-15:15

Speaker: Shuhua Xu (Shanghai Institutes   for Biological Sciences, Chinese Academy of Sciences)

Title: Modeling Human Population   Admixture and Its Evolutionary and Medical Implications

15:15 - 16:00

Speaker: Hélène Morlon (Ecole Normale Supérieure in Paris)

Title: Macroevolutionary consequences of genome evolution

16:00 - 16:15

Tea Break

16:15 - 17:00

Speaker: David Liberles (Temple University)

Title: Phylogenomic approaches to studying metabolic pathway   evolution

18:00  Welcome Banquet  Location: Bellevue Café

Tuesday, May 29

 Morning Session

Host: Shuha Xu

Location: Pearl &   Agate Room

9:00 - 9:45

Speaker: David Sankoff (University of Ottawa)

Title: The rise and   fall of massive paralogy in plant genomes after recurrent whole genome   duplication and subsequent waves of gene loss

9:45 - 10:30

Speaker: Xue Lv (Yunnan University)

Title: Comprehensive   Phylogenomic Analyses Provide New Insights   into the Interordinal Relationships of Laurasiatheria

10:30 - 10:45

Tea Break

10:45 - 11:30

Speaker: Tracy Heath (Iowa State University)

Title: Hierarchical Bayesian methods   for analysis of molecular, morphological, and macroevolutionary data

12:00  Lunch Break  Location: Orchid Restaurant

Afternoon Session

Hosts: Hélène Morlon, Bojian Zhong   (Nanjing Normal University) 

Location: Pearl &   Agate Room

14:00 - 14:45

Speaker: Frank Rheindt (National University of Singapore)

Title: Accounting for Complex Patterns   of Gene Flow across Cyclical Quaternary Climate Fluctuations

14:45 - 15:30

Speaker: Liang Liu (University of Georgia, Jiangsu Normal University)

Title: Uncertainty in phylogenomic data analysis

15:30 - 15:45

Tea Break

15:45 - 16:30

Speaker: De Chen (Beijing Normal University)

Title: A simple strategy for recovering ultraconserved elements,   exons, and introns from low coverage shotgun sequencing of museum specimens:   placement of the partridge genus Tropicoperdix within the Galliformes

16:30 - 17:15

Speaker: Pin Xian Xu (Icahn School of Medicine at Mount Sinai)

Title: Cell lineage and transcriptional   networks regulated by eyes absent in development and disease

18:00  Dinner   Location: Bellevue Café


Wednesday, May 30

 Morning Session

Host: Sara Ruane (Rutgers   University-Newark)

Location: Pearl &   Agate Room

9:00 - 9:45

Speaker: Craig Moritz (Australian National University)

Title: Connecting speciation with macroevolution using phylogenomics

9:45 - 10:30

Speaker: Jianquan Liu (Sichuan   University)

Title: Chasing ghosts: allopolyploid   origin of Oxyria sinensis (Polygonaceae) from its only diploid congener and   an unknown ancestor

10:30 - 10:45

Tea Break

10:45 - 11:30

Speaker: Robb Brumfield (Louisiana State University)

Title: The OpenWings Project:   reconstructing the evolutionary history of all birds

12:00  Lunch Break  Location: Orchid Restaurant

Afternoon Session

Hosts: Tracy Heath,   Jianquan Liu

Location: Pearl &   Agate Room

14:00 - 14:45

Speaker: Sara Ruane (Rutgers University-Newark)

Title: Phylogenomics   using formalin-fixed and preserved specimens

14:45 - 15:30

Speaker: Shujin Luo (Peking University)

Title: The Genomic Basis of Tiger Subspecies, Pelage Variation, and   Conservation

15:30 - 15:45

Tea Break

15:45 - 16:30

Speaker: Bojian Zhong (Nanjing Normal University)

Title: Expanded taxonomic sampling coupled with gene genealogy   interrogation provides unambiguous resolution for the evolutionary root of   angiosperms

16:30 - 17:15

Speaker: Richard Ree (The Field Museum)

Title: Comparative biogeographical   analysis of molecular timetrees reveals uplift-driven diversification in the   Hengduan Mountains flora

18:00  Dinner   Location: Bellevue Café

Thursday, May 31

 Morning Session

Host: Shujin Luo

Location: Pearl &   Agate Room

9:00 - 9:45

Speaker: Bruce Rannala (University of California at Davis)

Title: Too many species? Delimiting species using the multispecies   coalescence

9:45 - 10:30

Speaker: Jian Lu (Peking University)

Title: Adaptation of A-to-I RNA editing and the impact on genome   evolution

10:30 - 10:45

Tea Break

10:45 - 11:30

Speaker: William Murphy (Texas A&M University)

Title: Recombination-aware   phylogenomics improves species tree and divergence time estimation

12:00  Lunch   Location: Orchid Restaurant